کاتالوگ-دیجیتال

در مورد کاتالوگ دیجیتال چه می دانیم؟

کاتالوگ ها همان دفترچه های رنگارنگ و پر از تصاویر متنوعی هستند که می توانند پیام رسان کسب و کارها، بازاریابان و فروشگاه های مختلف به مشتریان و مخاطبان باشند. این محصولات را می توان به عنوان سند معرفی کننده کسب و کار ها در نظر گرفت.

کاربرد عمده ای که برای بروشورها در نظر گرفته می شود، استفاده از آن ها به عنوان ابزاری برای بازاریابی و تبلیغات است. اکثر کسب و کار ها و بازاریابان از این کاتالوگ های تبلیغاتی برای معرفی محصولات جدید و سرویس های متنوع ارائه شده توسط برند ها استفاده می کنند.

بازاریاب ها می توانند با یک طراحی دقیق و درست، کاتالوگی را ارائه دهند که به بهترین شکل ممکن نماینده یک برند بوده و آن را به تمامی افراد جامعه و مخاطبان هدف یک کسب و کار معرفی نماید. این مسیر می تواند به صورت قدرت مندی در پیشبرد یک برند تاثیر داشته باشد.

اما همه این ها به شرطی است که کاتالوگ مورد نظر طراحی بسیار دقیق و هدف مندی داشته باشد و به بهترین شکل ممکن پیام کسب و کار را به تمام جامعه برساند. در نتیجه شرکت ها و بازاریابان باید از طراحان حرفه ای کاتالوگ ها استفاده کرده و در این زمینه از نکات روز بهره ببرند.

مقاله ها و متون بسیار متفاوتی در زمینه طراحی کاتالوگ وجود دارد. همچنین شرکت ها و گروه های تخصصی نیز می توانند در این زمینه به شرکت ها و بازاریابان کمکک کنند تا مسیر طراحی و انتشار کاتالوگ های تبلیغاتی شان را با موفقیت پست سر بگذارند.

کاتالوگ-دیجیتال-4

گروه طراحی و چاپ کاتالوگ چنچاپ از جمله مراکز تخصصی و حرفه ای در زمینه طراحی و چاپ انواع کاتالوگ های تبلیغاتی و بازاریابی است که هم در خصوص طراحی و سفارش کاتالوگ و هم در زمینه استعلام قیمت چاپ کاتالوگ آماده ارائه خدمت به شرکت ها و کسب و کار های متفاوت است.

اما با این حال نکته دیگری که باید در این زمینه در نظر بگیرید، تنوع کاتالوگ های تبلیغاتی است. به صورت کلی اما کاتالوگ ها را نمی توان تنها به نمونه های چاپی محدود کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی های آنلاین و گسترش و نفوذ بالای دنیای مجازی و کاربرد دیجیتال مارکتینگ، انواع کاتالوگ دیجیتال نیز توسط برند های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

این دسته از کاتالوگ ها نیز کاربرد های مختص به خود را دارد و می توان مزیت هایی را برای آن در نظر گرفت. خصوصا که هم اکنون ما در عصر دیجیتال مارکتینگ و پیشرفت تکنولوژی به سر می بریم و در نتیجه باید بیش تر از همیشه به دنیای آنلاین متکی شویم.

در این جا می خواهیم در خصوص این دسته از کاتالوگ ها بیش تر بدانیم و در ارتباط با مزایا و معایبی که به آن مربوط می شود و همچنین تفاوتی که با انواع کاتالوگ های چاپی دارد صحبت کنیم. این کاتالوگ ها امروزه توانسته اند جایگاه خود را در دنیای بازاریابی و تبلیغات به دست بیاورند.

کاتالوگ-دیجیتال-1

تعریف کاتالوگ دیجیتال؟

پیش از این که در ارتباط با تعریف این نوع از کاتالوگ ها بگوییم باید این نکته را خاطر نشان کرد که در مرحله اولیه طراحی هر کاتالوگی چه روندی در پیش گرفته می شود. قدم اول بعد از تعیین هدف طراحی و تولید یک کاتالوگ، انجام دسته بندی های لازم برای آن است.

بعد از انتخاب نوع مخاطب و محصولاتی که قرار است برای آن این کاتالوگ طراحی شود، باید عکس ها و اطلاعات مرتبط با محصول و سرویس مورد نظر را بیابیم. در ادامه نوبت به وارد کردن و استفاده از این اطلاعات در کاتالوگ به صورتی سازمان یافته و درست است.

وارد کردن اطلاعات هم می تواند به صورت دستی انجام شود و هم این که با کمک نرم افزار های دیجیتالی به صورت اتوماتیک وارد شوند. در نهایت یک فایل کامپیوتری PDF از کاتالوگ طراحی شده مورد نظر در دسترس خواهد بود.

حال در صورتی که این فایل را در تیراژی مشخص به چاپ برسانند، کاتالوگ های نهایی همان انواع کاتالوگ های چاپی بوده و در صورتی که آن ها را به صورت فایل های PDF کامپیوتری در وب سایت ها استفاده کنند، اکنون ما یک کاتالوگ دیجیتال داریم که در فضا های مجازی از آن استفاده می کنیم.

در نتیجه می توان کاتالوگ های دیجیتال را فایل های کامپیوتری در نظر گرفت که در وب سایت ها و کانال های مجازی برای ارائه مثال ها و اطلاعاتی در خصوص کسب و کار اشخاص یا برند به خصوصی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، به این ترتیب پیام های مرتبط با محصولات یک کسب و کار در فرمت دیجیتال به مخاطبان و مشتریان ارائه خواهد شد.

در برخی از مواقع در طراحی این دسته از کاتالوگ ها به صورت دیجیتالی، از عکس ها و تصاویر دیجیتالی نیز بهره برده می شود تا محصولات را به صورت آنلاین به مشتریان نشان دهند. به علاوه با طراحی های به خصوصی که در فرم های دیجیتال امکان پذیر است، مشتریان با مشاهده آنلاین محصولات می توانند آن ها را سفارش داده و خریداری کنند.

کاتالوگ-دیجیتال-3

کاربردهای کاتالوگ دیجیتال

این دسته از کاتالوگ ها نیز به نوبه خود کاربرد های بسیار زیادی دارند. درست مانند انواع کاتالوگ های چاپی، این کاتالوگ ها نیز سند معرفی کننده محصولات و سرویس های مرتبط با یک برند، فروشگاه یا هر کسب و کاری به صورت آنلاین و در فرمت دیجیتال است.

یکی دیگر از زمینه هایی که می توان به عنوان کاربرد و استفاده یک کاتالوگ دیجیتال در نظر گرفت این است که از طریق آن ها می توان به صورت آنلاین، اطلاعات دسته بندی شده ای را در ارتباط با موضوعات متفاوت ارائه داد.

برای مثال با کمک این دسته از کاتالوگ ها می توان اطلاعات مرتبط با یک شخص مشهور یا یک شخصیت علمی را به صورت دسته بندی شده و ساختار یافته در وب سایت منتشر کرد. علاوه بر این اطلاعات کلی ارائه شده در یک سمینار یا کنفرانس علمی و تجاری را نیز می توان از طریق این فرمت های دیجیتالی در وب سایت منتشر کرد و در دسترس عموم قرار داد.

انتشار کار های هنری هنرمندان و همچنین منابع و بخش های متفاوت مرتبط با یک سازمان نیز از جمله دیگر مواردی هستند که می توان آن ها را از طریق این کاتالوگ ها در فرمت های دیجیتالی در سایت های مختلف و کانال های مجازی منتشر کرد.

مزیت کاتالوگ های دیجیتال

مهم ترین مزیتی که می توان برای استفاده و کاربرد کاتالوگ های دیجیتال در نظر گرفت، مقرون به صرفه بودن آن هاست. این محصولات از آن جایی که نیازی به هزینه های مرتبط با کاغذ، رنگ و چاپ را ندارند می توانند از لحاظ اقتصادی با اهداف تجاری بسیاری از کسب و کار ها تطابق داشته باشند.

از همه مهم تر این که برای انتشار و پخش این کاتالوگ ها، به مسیر ها و الزامات نمونه های کاتالوگ های چاپی نیازی نیست. در واقع تنها با پرداخت هزینه های مرتبط با طراحی این کاتالوگ ها با فرمت های دیجیتال می توانید به راحتی چندین نسخه از آن را در کانال های مجازی خود منتشر نمایید.

مزیت دیگری که برای نمونه های دیجیتالی می توان در نظر گرفت این است که شما می توانید تنها با طراحی یک کاتالوگ، از آن در کانال های مجازی متفاوتی استفاده کنید. علاوه بر این می توانید با کسر هزینه های مرتبط با چاپ نمونه های کاتالوگ های چاپی، به طور همزمان دو یا سه نمونه کاتالوگ دیجیتال داشت.

علاوه بر این، این دسته از کاتالوگ هایی که در فرمت دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرند این قابلیت را دارند که به راحتی و به سرعت در سراسر دنیا پخش شود و در دسترس طیف گسترده ای از مشتریان و کاربران قرار بگیرد.

به این صورت، کاتالوگ شما که معرف و سند محصولات و سرویس های ارائه شده توسط برند و کسب و کار شما می باشد، می تواند به سرعت پیام شما را به تعداد بسیار بیش تری از مخاطبان و مشتریان برساند در حالی که شما نیازی به صرف هزینه های بسیار زیادی نخواهید داشت.

کاتالوگ های دیجیتال برای معرفی محصولات بسیار مفید و کاربردی هستند. آن ها این قابلیت را دارند تا از طریق انتقال مشتریان به لینک ها و صفحات فروش محصولات، در روند فروش محصولات به مشتریان به کسب و کار ها کمک کند. در نتیجه می توان آن ها را به عنوان واسطه ای میان مشتریان و کسب و کار ها در دنیای دیجیتال در نظر گرفت.

از طرف دیگر، این کاتالوگ ها این قابلیت را دارند تا از طریق به اشتراک گذاشته شدن آن ها توسط کاربران و مشتریان در کانال ها و پلتفرم های مجازی مانند فیس بوک و توییتر محصول و سرویس ارائه شده توسط برند ها و کسب و کار ها را بین مخاطبان مختلف به اشتراک گذاشته و به این ترتیب برای کسب و کار ها تبلیغات آنلاین را انجام دهد.

معایب کاتالوگ های دیجیتال در چیست؟

چیزی که در خصوص این نوع از کاتالوگ ها در قیاس با نمونه های چاپی کاتالوگ ها وجود دارد این است که نمی توان کیفیت و جذابیت لازم را در این نمونه های دیجیتالی به همان اندازه فرم های چاپی کاتالوگ ها ایجاد کرد و همین مشخصه را می توان از جمله معایب این نمونه ها در نظر گرفت.

کاتالوگ-دیجیتال-2

برنامه های تولید کاتالوگ های دیجیتالی

برای تولید این دسته از کاتالوگ ها می توان از نرم افزار های بسیار متفاوتی استفاده کرد. بر اساس عملکرد و هدف استفاده از کاتالوگ در فرمت دیجیتال، طراحان این کاتالوگ ها بر اساس ترجیح شان می توانند از برنامه های آنلاین و نرم افزار های دیجیتالی استفاده کنند.

برخی از این برنامه ها ممکن است تنوع و جذابیت کم تری را نسبت به سایر برنامه ها ایجاد کنند و کاربرد هر یک از آن ها بسته به نوع کاتالوگ دارد. برای مثال زمانی که یک کاتالوگ تنها با اهداف اطلاع رسانی و دسترسی سریع و آسان طراحی و تولید می شود، برنامه هایی با ساختار های ساده تر مورد استفاده قرار می گیرند.

به همین منوال با پیچیده تر شدن طراحی و ساختار یک کاتالوگ، برنامه های استفاده شده برای آن ها نیز متنوع تر خواهند بود. برای مثال در صورتی که کاتالوگ دیجیتال به تصاویر و عکس های گرافیکی و نمایش به حالت اسلاید شو در سایت نیاز داشته باشند، برنامه های متفاوت تری نیز برای طراحی و تولید آن ها مورد نیاز است.

در همین راستا خصوصا برنامه ها و نرم افزار های تبدیل کننده ای وجود دارند که می توانند فایل های PDF کاتالوگ طراحی شده توسط شما را به فرمتی خاص تر، جذاب تر و متناسب با سبک اصلی همه کاتالوگ های حرفه ای منتشر شده به صورت چاپی و دیجیتال تبدیل کنند.

امکان استفاده از کاتالوگ ها در تلفن های همراه

برای استفاده و کاربرد کاتالوگ های دیجیتالی، به مزایای زیادی اشاره شد. اما یک مورد دیگر که در ارتباط با این کاتالوگ ها مطرح می شود که می توان آن ها را در فرمت هایی طراحی و تولید کرد که قابلیت اجرا و انتشار در برنامه های تلفن های هوشمند همراه را نیز داشته باشند.

در واقع می توان آن ها را متناسب با تلفن های هوشمند همراه نیز طراحی کرد تا کاربران و مخاطبان تلفن های همراه نیز بتوانند از طریق این پلتفرم در هر مکان و زمانی به این کاتالوگ ها دسترسی داشته باشند و پیام برند ها را دریافت کنند.

بسیاری از کسب و کار ها و برندهای مختلف با وجود مزایا و کاربرد هایی که برای استفاده از کاتالوگ های دیجیتالی وجود دارد، باز هم استفاده از کاتالوگ های چاپی را ترجیح می دهند. البته این که استفاده از نمونه های دیجیتال برای همه هدف ها مناسب نیست هم در این مساله موثر است.

با این حال اما بسیاری از کسب و کار های هوشمند با ورود به دنیای دیجیتال مارکتینگ و گسترش تکنولوژی در عرصه های آنلاین و بازاریابی های دیجیتالی، به نقش و کاربرد این کاتالوگ ها واقف شده اند و حتی در کنار استفاده از کاتالوگ های چاپی، از کاتالوگ های دیجیتالی نیز برای اهداف بازاریابی و تبلیغات خود در دنیای مجازی بهره می برند، خصوصا که استفاده از ان ها بسیار مقرون به صرفه است.

در همین زمینه گروه تخصصی چنچاپ، مرکز چاپ و طراحی انواع کاتالوگ به صورت حرفه ای می تواند انواع کاتالوگ دیجیتال را به صورت حرفه ای و با کیفیت های بالا طراحی و اجرا کند. همچنین می توانید برای استعلام قیمت چاپ و طراحی انواع کاتالوگ نیز به سایت چنچاپ به عنوان یک مرجع مراجعه نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *