کاتالوگ ها در واقع دفترچه هایی هستند که از آن ها برای معرفی محصولات و سرویس های یک برند به مخاطبان و مشتریان استفاده می شود. این دفترچه توسط کسب و کا رها در انواع متفاوتی طراحی شده است تا پیام آن ها را مشتریان انتقال دهد.

از آن جایی که روند های ارتباطی بین کسب و کار ها و مشتریان تحت تاثیر پیشرفت تکنولوژی مسیرهای متفاوتی را در پیش گرفته است، استفاده از کاتالوگ ها نیز از جمله شیوه های کاربردی برای برقراری ارتباط بین مخاطبان و کسب و کار ها است که هر روز جنبه های جدید تری به آن افزوده می شود.

برای آشنایی بیشتر، پیشنهاد می کنم با کاتالوگ و طراحی آن بیشتر آشنا شوید را هم مطالعه کنید.

 

در واقع هدف یک کاتالوگ این است که اطلاعات و مفهوم های مرتبط با کالا ها را تا حد ممکن برای مصرف کنندگان آن قابل درک و فهم کنند تا حتی زمانی که مشتریان به صورت حضوری از محصول بازدید نمی کنند، با مشاهده بروشور مورد نظر در خصوص این محصولات اطلاعاتی را به دست بیاورند و آن را بشناسند.

البته این تنها در خصوص کاتالوگ هایی است که با هدف تبلیغات و بازاریابی ارائه می شوند. در برخی از موارد نیز کاتالوگ وظیفه معرفی رویداد هایی را دارند که در برخی از دوره های به خصوص برگزار می شوند. برای مثال برای معرفی بخش های متفاوت یک برنامه سخنرانی یا کنفرانس نیز از کاتالوگ ها استفاده می شود.

با این حال برای موفق بودن یک کاتالوگ محتوا، موارد بسیار زیادی را باید در زمان طراحی آن در نظر گرفت تا بتواند به اهدافی که برای آن در نظر گرفته شده است دست یابد. برای همین منظور نیز اطلاعات و راهنمایی ها را در خصوص بهترین راهکار ها برای طراحی کاتالوگ ارائه می دهیم.

همچنین در سایت چنچاپ که مرکز تخصصی طراحی و چاپ کاتالوگ است می توانید اطلاعات کامل تری را در خصوص سفارش انواع کاتالوگ های محتوا از جمله اطلاعاتی در خصوص استعلام قیمت چاپ کاتالوگ بیابید.

موارد-مهم-در-طراحی-کاتالوگ-1

در خصوص طراحی کردن کاتالوگ ها چه مواردی حائز اهمیت است؟

زمانی که یک طراح قصد طراحی کردن یک کاتالوگ را دارد باید به یک سری از سوالات را در ذهن خود آورده و این موارد را در این خصوص پاسخ دهد. این موارد می تواند به یک طراح مسیر شفاف و درستی را برای طراحی کردن و ارائه یک کاتالوگ ایده آل را بدهد.

چرا یک کاتالوگ حائز اهمیت است؟

یک کاتالوگ درست مانند کارت های حاوی لوگوی تجاری برند ها و کارت های ویزیت، از جمله ابزارهایی است که برای افزایش آگاهی و شناخت برند ها و کسب و کار ها مورد استفاده قرار می گیرند. متخصصان بازاریابی به خوبی می دانند تا چه اندازه دقت داشتن در فرایند طراحی کردن یک کاتالوگ اهمیت دارد.

آن ها همچنین به خوبی از اهمیت این امر آگاه هستند که تا چه اندازه ای داشتن یک کاتالوگ که طراحی دقیق و خوبی دارد می تواند میان برند مورد نظر و رقبای شان تفاوت ایجاد کند و تا چه اندازه ای در پیشبرد فرایند های بازاریابی و افزایش فروش موثر است.

در همین زمینه چیزی که اهمیت دارد این است که سندی تهیه کنیم که حتی المقدور از لحاظ بصری قابل درک باشد و فهمیدن آن برای مخاطبان آسان باشد. علاوه بر این در طراحی کردن کاتالوگ مورد نظر باید از طرح ها و رنگ های جذاب استفاده شود و همچنین کیفیت کاغذ های مورد استفاده نیز باید بالا باشد.

موارد-مهم-در-طراحی-کاتالوگ-2

یک کاتالوگ خوب در چه فورمت هایی می تواند طراحی شود؟

اول از همه در فرایند های طراحی کاتالوگ باید فرمت های موجود برای یک محتوا را بشناسیم. در مرحله نخست همه کاتالوگ ها به صورت دیجیتالی طراحی می شوند اما در نهایت محصول نهایی یکی از این دو حالت است. یا کاتالوگ نهایی به صورت چاپی ارائه می شود یا این که کاتالوگ در نهایت به صورت دیجیتالی و آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد.

به همین ترتیب فرمت های چاپی با بیش ترین میزان انتشار در سراسر جهان برای تبلیغات و ارتقای فعالیت های بازاریابی و تجاری کسب و کار ها و فروشگاه ها مورد استفاده قرار گرفته و توزیع می شوند. نمونه های دیجیتال نیز به صورت آنلاین در میان کاربران منتشر می شوند.

کاتالوگ های چاپی چه مزایایی دارند؟

این دسته از کاتالوگ ها همچنان یکی از مهم ترین و کاربردی ترین ابزار های تبلیغاتی در سراسر جهان هستند. این کاغذ های چاپ شده بر اساس نوع محتوا و انتشاری که دارند مزایای مختص به خود را دارند:

  • برند شما به واسطه کاتالوگ ها همیشه به صورت مداوم در معرض دید قرار می گیرند؛ از آن جایی که اکثر این کاتالوگ ها به صورت رومیزی و در جایی که در معرض دید است، مورد استفاده قرار می گیرند. در نتیجه کاتالوگ ها جز وسایل فیزیکی در دسترسی هستند که به واسطه آن ها اصل اساسی تبلیغات یعنی در معرض دید بودن نام برند تجاری، به خوبی صورت می گیرد.
  • کاتالوگ های چاپی محصولاتی همیشه در دسترس هستند و افراد در هر سنی می توانند به آسانی از آن ها استفاده کرده و پیام آن ها را دریافت کنند. برای درک بهتر این مساله بهتر است آن را نمونه دیجیتالی آن مقایسه کنیم. فرم چاپی کاتالوگ ها بدون نیاز به استفاده و دسترسی به اینترنت، که شاید برای بسیاری از افراد محدودیت داشته باشد، به راحتی در دسترس و قابل درک است.
  • کاتالوگ های چاپی قابلیت خواندن بسیار راحتی دارند و برای مشاهده صفحات و بخش های متفاوت آن ها هیچ محدودیت و مشکلی وجود ندارد. این در حالی است که برای مشاهده بخش های متفاوت نمونه آنلاین باید روی بخش های مختلف آن کلیک کنید و در صورت کلیکی اشتباه ممکن است مطلب مورد نظر تان را گم کنید.
  • یکی از مواردی که در طراحی کاتالوگ در فرمت چاپی مزیت محسوب می شود، قابلیت جست و جوی سریع در آن ها ست. شما به راحتی می توانید جایی از کاتالوگ را که در نظرتان است علامت گذاری کرده و به سرعت در زمانی که نیاز دارید به آن صفحه رجوع کنید.

موارد-مهم-در-طراحی-کاتالوگ-3

جایگاه کاتالوگ های دیجیتالی و مزیت آن ها چیست؟

کاتالوگ های دیجیتالی معمولا به صورت فایل های PDF تهیه می شوند و در اختیار کاربران قرار می گیرند و به این ترتیب می توانند به صورت سریع و آسان و در مقیاسی گسترده تر پیام و اطلاعات مرتبط با برند و محصولات را به مخاطبان به صورت آنلاین انتقال دهد.

بیش تر کاربرد این نوع از کاتالوگ ها برای کاربران اینترنت و فضای مجازی است. مزیت اصلی آن ها نیز این است که نسبت به نمونه های چاپی بسیار مقرون به صرفه تر هستند. در نتیجه برای تصمیم گیری در خصوص فرایند طراحی، ابتدا هدف و مقیاس مورد نظر خود را برای انتشار کاتالوگ تعیین کرده و در نظر بگیرید.

مزیت ها و مشخصه هایی که در خصوص کاتالوگ های چاپی مطرح می شود، در خصوص کاتالوگ های دیجیتالی مطرح نمی شوند اما در صورتی که به دنبال یک تبلیغات سریع و کاملا مقرون به صرفه هستید با رعایت مواردی مانند کاربر پسند بودن طرح و مشخصات کاتالوگ مورد نظرتان، می توانید از مزایای آن بهره مند شوید.

موارد-مهم-در-طراحی-کاتالوگ-4

باید بخش های متفاوت یک کاتالوگ را بشناسید

کاتالوگ ها در واقع سند های مکتوبی هستند که از بخش های متفاوتی تشکیل می شوند. هر یک از این بخش ها در فرایند های طراحی کاتالوگ مورد نظر شما حائز اهمیت هستند و باید به آن دقت کافی داشته باشید.

به صورت کلی یک کاتالوگ حرفه ای محتوایی از بخش هایی تشکیل شده است که برخی از آن ها همیشه در طراحی در نظر گرفته می شوند و برخی دیگر از بخش ها نیز تنها در مواردی بسته به نوع پروژه در طراحی وارد می شوند.

این بخش های متنوع شامل بخش هایی مانند، فهرست مطالب، صفحه مقدمه، جلد کاتالوگ و پوشش پشت آن، بخش های جدا کننده یک کاتالوگ و مواردی از این دست می شوند. در طراحی هر یک از این بخش ها باید نهایت دقت را داشته باشید تا بتوانید کاتالوگی حرفه ای و کاربر پسند را منتشر کنید.

موارد-مهم-در-طراحی-کاتالوگ-5

در طراحی کردن کاتالوگ ها چه مواردی را باید در نظر بگیرید؟

زمانی که می خواهید به عنوان یک طراح کاتالوگ، یک کاتالوگ محتوا را طراحی کنید اولین چیزی را که باید در نظر بگیرید این است که هدف از انتشار و توزیع این کاتالوگ چیست و در واقع این کاتالوگ ها برای چه هدفی و چه پروژه ای تولید می شوند.

باید نوع و مسیر طراحی را بر اساس نوع صنعت و کسب و کاری که کاتالوگ برای آن طراحی می شود تعیین کنیم و بر این اساس پیش برویم. از طرف دیگر باید دید مخاطبان چگونه با کسب و کار ارتباط برقرار می کنند و چه ترند هایی در بین مشتریان برای برقراری ارتباط با کاتالوگ ها بیش تر رواج دارد. بر اساس این موارد شما باید برای طرح بندی و بخش های متفاوت کاتالوگ مورد نظر تان تصمیم بگیرید.

این که آیا مشتریان و کاربران بیش تر تمایل به دریافت کاتالوگ های چاپی دارند یا این که کاتالوگ های دیجیتال را ترجیح می دهند نیز جز مواردی است که باید در زمان طراحی کاتالوگ آن را در نظر داشته باشید و به آن دقت کنید. همه این ها مواردی است که در زمان طراحی کردن یک کاتالوگ حرفه ای به آن توجه کنید.

در نتیجه برای سازمان دهی یک کاتالوگ برای مثال یک کاتالوگ تجاری باید آن را بر اساس مواردی مانند قیمت، رنگ، کاربرد و مواردی از این دست، طبقه بندی کنید تا بتواند نتایج مطلوبی را به دنبال داشته باشد و نظر مشتریان را جلب کند.

مرکز چاپ چنچاپ از جمله مراکز تخصصی در طراحی و چاپ کاتالوگ است که با ارائه طیف گسترده ای از انواع کاتالوگ ها با طراحی حرفه ای می تواند در مسیر تولید و منتشر کردن کاتالوگ های مورد نظرتان به شما کمک زیادی کند.

اهمیت و حساسیت فرایند چاپ و انتشار کاتالوگ

بعد از تهیه داده ها و اطلاعات مختلف  یک کاتالوگ طراحی شده به صورت حرفه ای و دقیق، شروع مرحله ای حساس تر و مهم تر فرا می رسد، آن هم فرایند انتشار و چاپ کاتالوگ است. این امر شامل ترتیب وارد کردن اطلاعات در ساختار و مسیری مشخص و سازمان یافته در کاتالوگ است.

این بخش از کار هم می تواند به صورت دستی صورت بگیرد و هم این که برای انجام دادن آن از نرم افزار هایی استفاده شود تا به صورت اتوماتیک این فرایند انجام شود. فرایند دستی به صورت کپی کردن اطلاعات در قسمت های متفاوت است. اما با کمک نرم افزار ها، اطلاعات به صورت اتوماتیک و سازمان یافته وارد می شوند.

در فرایند های دستی تمامی داده ها از منبعی که اطلاعات به دست آمده اند و جمع آوری شده اند به بخش های متفاوت کاتالوگ وارد شده و کپی می شوند. این فرایند کمی زمان بر است اما با ورود نرم افزار های کاربردی و اتوماتیک سازی کار ها این فرایند تا حدود زیادی تسریع و تسهیل شده است.

در فرایند اتوماتیک استفاده از نرم افزار ها نیز این امکان وجود دارد که به صورت مستقیم و خودکار داده ها از برگه حاوی اطلاعات به سند مربوطه منتقل شوند. فایل های ایجاد شده توسط این نرم افزار ها بیش تر به صورت فایل های PDF است.

برای طراحی کاتالوگ می توانید از راهنمایی های ارائه شده در این جا بهره بگیرید. همچنین مطالب بسیار متفاوت دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که شما می توانید برای دستیابی به اطلاعات بیش تر از آن ها استفاده نمایید. در همین خصوص گروه طراحی و چاپ کاتالوگ چنچاپ می تواند هم در زمینه استعلام قیمت چاپ کاتالوگ و هم در خصوص فرایند های حرفه ای طراحی به شما کمک کند.

اما به صورت کلی آن چه در مسیر طراحی کردن یک کاتالوگ حائز اهمیت است، دقت داشتن به هدفی است که یک کاتالوگ برای آن منظور طراحی و چاپ می شود. این موضوع مهم ترین چیزی است که در تعیین مسیر پیش روی شما به عنوان یک طراح کاتالوگ یا حتی یک بازاریاب کمک می کند.