تفاوت رنگ RGB و CMYK

شاید تجربه کرده باشید که وقتی فایلی برای چاپ به چاپخانه‌ سپرده شده، طرح چاپ شده از نظر رنگی با آنچه شما در صفحه رایانه خود دیده‌اید کمی تفاوت داشته است. این تفاوت به دلیل اشتباه چاپخانه یا کیفیت پایین چاپ آن به وجود نیامده است بلکه تفاوت رنگ RGB و CMYK .

دلیل اصلی این مسئله تفاوت سَبک یا مُد رنگی است که رایانه شما برای نمایش رنگ‌ها بر روی صفحه نمایش و همچنین چاپخانه برای ساخت رنگ‌ها جهت چاپ بر روی کاغذ استفاده می‌کند.

رایانه شما برای ساخت رنگ‌های مختلفی که در تصاویر وجود دارند سه رنگ قرمز (Red)، سبز (Green) و آبی (Blue) را با هم ترکیب می‌کند تا هزاران هزار رنگ متنوع را تولید کند که این روش را مُد رنگی RGB می‌نامند.

اما در چاپگرها و به طور کلی در صنعت چاپ از روش دیگری برای تولید رنگ‌های مختلف استفاده می‌شود که طی آن هر رنگی از ترکیب چهار رنگی اصلی آبی (Cyan)، قرمز (Magenta)، زرد (Yellow) و مشکی (Black) ساخته می‌شود.

به دلیل محدودیت‌های فیزیکی در ترکیب کردن رنگ‌ها و در نسبت ترکیب، تعداد رنگ‌‌های حاصل از مُد CMYK کمتر از رنگ‌‌های حاصل از مُد RGB است و به همین دلیل برخی رنگ‌‌هایی را که در تصاویر طراحی شده بر اساس مُد RGB وجود دارند نمی توان به طور کاملا دقیق در چاپ مبتنی بر مُد CMYK ایجاد کرد و به همین خاطر است که امکان دارد آنچه از فایل تصویری خود بر صفحۀ رایانه دیده‌اید با آنچه در عمل چاپ شده است تفاوت‌‌هایی داشته باشد.

 

تفاوت رنگ RGB و CMYK

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد باید دقت داشته باشید که طرح ارسالی شما با فرمت یا مُد رنگی CMYK طراحی شده باشد تا رنگ‌‌های موجود در آن تا حد ممکن قابلیت اجرا در چاپ را داشته باشند. اگر شما فایل خود را بر اساس مُد RGB طراحی کرده باشید ممکن است فایل چاپ شده از نظر رنگی تا حدی با آنچه در صفحه نمایشگر خود دیده‌اید تفاوت داشته باشد.

تفاوت رنگ های مانیتور RGB و چاپ افست CMYK

 

پروسه چاپ افست و ترتیب رنگ ها CMYK

درچاپ افست سیستم به این صورت می باشد که رنگ ها به صورت تفکیکی چاپ می شوند، هر برج ماشین چاپ ( برج چاپ اصطلاحا به قسمتی از ماشین چاپ گفته می شود که محل ریختن مرکب و قرار گرفتن زینک می باشد ) در مرحله اولیه طبق تصویر زیر زینک رنگ آبی چاپ می شود که اصطلاحا Cyan ( فیروزه ای) نامیده می شود. در مرحله بعدی نوبت به رنگ چاپ Magenta ( ارغوانی یا قرمز ) می شود. در نوبت چاپ سوم نوبت به رنگ Yellow یا زرد می شود و در مرحله پایانی رنگ مشکی را خواهیم داشت. در هر مرحله شما شاهد چاپ یک رنگ از ۴ رنگ هستید اما در پایان و زمان خروج تصویر تمام رنگی را مشاهده می نمائید.

روند چاپ افست

 

تریتب چاپ رنگ ها در چاپ افست CMYK

در تصویر زیر واضح تر برای شما نمایش داده ایم از سمت چپ اول رنگ آبی، بعد رنگ قرمز یا ارغوانی و بعد رنگ زرد و در نهایت رنگ مشکی چاپ می گردد و در نهایت شما تصویر رنگی را مشاهده خواهید کرد در فرآیند چاپ نیز ما به این صورت عمل می نمائیم. اگر در آیتم چاپ عنوان تک رنگ یا چاپ ۲ رنگ یا چاپ ۴ رنگ ذکر شده است منظور به این صورت هست که طرح شما از یک زینک یا ۲ زینک یا ۴ زینک تشکیل شده است.

 

 

سیستم رنگ طلاکوب توسط کلیشه

در تصویر زیر مشاهده می کنید که طلاکوب انجام شده و این مدل از رنگ طلایی بسیار براق و آینه ای می باشد، دلیل این مورد این می باشد که توسط فویل یا ورق طلا این مورد انجام شده است. اگر دقت نمائید مقداری فرو رفتگی روی سطح ایجاد شده است که دلیل این مورد فشار کلیشه و ماشین لترپرس بر روی سطح کاغذ می باشد. در سیستم چاپ رنگ طلایی پنتون این مورد پیش نمی آید اما این شدت رنگ طلایی و آینه ای را نیز ندارد.

چاپ طلاکوب یا نقره کوب با کلیشه