برای ارائه اطلاعات و داده هایی در خصوص هر موضوعی راه های بسیار مختلفی وجود دارد. از مدت ها قبل، کاغذ ها ابزار اصلی انتقال دهنده نوشته ها و اطلاعات افراد بوده اند. افراد اطلاعات، مقالات و متن های متفاوتی را که می خواستند در اختیار دیگران قرار دهند، روی کاغذ ها می نوشتند و آن را در اختیار مخاطبان خود قرار می دادند.

یکی از موارد عمده ای که از کاغذ ها برای انتقال اطلاعات استفاده می شد، معرفی و تبلیغ محصولات و تولیدات مختلف بود. امروزه برای انتقال اطلاعات مختلف به مخاطبان و مشتریان، شرکت ها و سازمان ها از کاتالوگ هایی که با طراحی به خصوصی تهیه شده اند و معرفی کننده آن ها هستند، استفاده می کنند.

برای آشنایی بیشتر، پیشنهاد می کنم درباره کاتالوگ چه می دانید؟ را هم مطالعه کنید.

تعریف کاتالوگ

کاتالوگ ها در واقع کاغذهای مستندی هستند که در آن ها یک سری اطلاعات و نوشته هایی وجود دارد. عمده این محصولات با هدف تبلیغ و معرفی یک محصول یا سرویس تولید می شوند. در برخی موارد نیز آن ها معرفی کننده یک سازمان، شرکت، گروه، برنامه یا یک کمپین به خصوص هستند.

کاربرد عمده ای که برای آن ها در نظر گرفته می شود، استفاده از بروشور ها به عنوان ابزاری کاربردی جهت تبلیغات موثر و کارامد است. در نتیجه اکثر شرکت ها و سازمان ها خصوصا برای معرفی محصولات خود، انواع کاتالوگ های تبلیغاتی را چاپ و عرضه می کنند.

این محصولات معمولا در مراکز چاپ کاتالوگ طراحی و چاپ می شوند. شرکت های مختلف و سفارش دهندگان بروشور ها می توانند به شرکت های چاپ و طراحی بروشور مانند مرکز چاپ کاتالوگ چنچاپ مراجعه کنند و با توجه به نیاز و هزینه ای که در نظر دارند، کاتالوگ خود را سفارش دهند.

تعریف-کاتالوگ

کاتالوگ ها در چه شکل و انواعی طراحی و چاپ می شوند؟

نحوه چاپ و طراحی کاتالوگ ها به موارد بسیار مختلفی بستگی دارد. اولین موردی که در نوع طراحی این محصولات تاثیر گذار است، محتوای اطلاعاتی است که قرار است از طریق بروشور مورد نظر منتشر شود. در واقع باید دید این اطلاعات به چه چیزی بر می گردد و هدف از ارائه آن چیست.

بعد از این مرحله، دسته بندی بروشور اهمیت دارد. برای مثال، بروشور هایی که با هدف تبلیغات هستند طراحی و چاپ متفاوت تری با انواع دیگر دارند. بروشور های اطلاعاتی که در بردارنده برخی داده ها در خصوص یک موضوع هستند، بیش تر حاوی متن بوده، در حالی که انواع تبلیغاتی به عکس و طرح بیش تری نیاز دارد.

حتی در بین بروشور های تبلیغاتی نیز، اگر هدف تبلیغ یک محصول باشد، بیش تر فضای طراحی کاتالوگ را عکس ها و طرح های محصولات تشکیل می دهند. این در حالی است که در انواعی که هدف تبلیغ یک فروشگاه، شرکت یا حتی شخص است، اطلاعات متنی بیشتری در کاتالوگ دیده می شود.

مورد دیگری که باعث تفاوت در طراحی انواع بروشور ها می شود، جنس کاغذهای استفاده شده در تولید آن ها است. بروشور ها می توانند از کاغذهای ساده و معمولی درست شوند. همچنین انواع دیگری از آن ها، از برگه های روغنی و مقوایی تولید می شوند. برگه های گلاسه نیز در طراحی انواع لوکس تر کاتالوگ ها مورد استفاده قرار می گیرند.

نوع فونت مطالب، رنگ آمیزی عکس ها، طرح و رنگ بروشورها و از همه مهم تر، ابعاد و تعداد برگه های بروشور از جمله مواردی است که در تولید و طراحی مدل های مختلف متفاوت است. و همه این تفاوت ها به نوبه خود در قیمت چاپ کاتالوگ مورد نظر نیز تاثیر گذار است.

کاتالوگ ها معمولا در چند برگ تاشو طراحی می شوند تا به این طریق حجم کم تری را بگیرد. تعداد این برگه ها هر تعدادی می تواند باشد و این تعداد به نیاز مشتری و سفارش آن ها بستگی دارد.

با این حال، یک دسته بندی دیگر نیز برای طراحی انواع کاتالوگ محتوا وجود دارد. این دسته بندی به نوع انتشار و کاربرد آن ها بر می گردد. فرم اولیه کاتالوگ ها، انواع چاپی و PDF آن هاست. با این حال، با پیشرفت تکنولوژی، برخی کاتالوگ های طراحی شده به صورت آنلاین در وب سایت ها یا در گوشی های هوشمند تلفن همراه استفاده می شوند.

انواع-طراحی-و-چاپ-کاتالوگ

موارد استفاده از بروشور در چه زمینه هایی است؟

همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، کاربرد اصلی کاتالوگ ها، ارائه یک سری اطلاعات و محتوا هایی است که به منظور معرفی و شناخت یک محصول، سازمان، شخص یا هر چیز دیگری استفاده می شود، می باشد.

عمده کاربرد و مصرف این محصولات، در زمینه تبلیغات است. در واقع می توان گفت که کاتالوگ ها بهترین ابزار موجود برای معرفی مختصر و جامع یک برند هستند. زمانی که می خواهید یک محصول را معرفی کنید یا این که قصد معرفی و توضیح یک سرویس را به مخاطبان تان دارید، هیچ چیزی بهتر از یک کاتالوگ خوب نمی تواند این کار را به نحو احسنت انجام دهد.

یکی از موارد دیگری که از کاتالوگ برای آن استفاده می شود، زمان هایی است که برای برگزاری کنفرانس ها و جلسه ها می خواهید یک سری اطلاعات کلی و مختصر را در خصوص کلیه مطالب ارائه شده در آن برنامه به مخاطبان و شرکت کنندگان ارائه دهید. در این موقعیت ها نیز کاتالوگ ها به خوبی می توانند این کار را انجام دهند و اطلاعات مورد نظر شما را در اختیار تمام شرکت کنندگان قرار دهند.

کاربرد-کاتالوگ

مزایای کاربرد بروشور ها برای تبلیغات چیست؟

شما هر چقدر هم که تلاش کنید تنها می توانید همزمان تنها در یک مکان باشید و در نتیجه گشتن و در همه مکان ها بودن برای توسعه کارتان و تبلیغ و ارائه محصولات و کسب و کار تان کار آسانی نیست. در نتیجه تبلیغاتی که در همزمان در همه جا معرف شما باشد، بهترین راه برای معرفی شما خواهد بود.

کاتالوگ های تبلیغاتی در واقع، کتابچه های کوچکی هستند که اطلاعات و داده های مربوط به کسب و کار شما و محصولات و سرویس هایی که ارائه می دهید را در همه مکان ها پخش می کنند. آن ها می توانند در مناطق مختلفی پخش شوند و از این طریق به تاثیر گذاری بیش تر شما بر مشتریان بالقوه تان کمک کنند.

کاتالوگ محتوا که در بردارنده اطلاعات مربوط به محصولات شما است در صورتی که به خوبی طراحی و تولید شده باشد، می تواند به صورت موثر و واضحی به تشریح کسب و کار شما بپردازد و هر آن چه که لازم است مشتریان در خصوص شما بدانند را ارائه دهد.

این در حالی است که کاتالوگ هایی که طراحی ضعیفی دارند و اطلاعات را به صورت جامع و به هم پیوسته ارائه نمی دهند می توانند تاثیر معکوس داشته باشند. این کاتالوگ ها می توانند باعث سردرگمی مشتریان شوند و قطعا قادر نیستند که به خوبی نظر مشتریان را به محصولات شما جلب نماید.

بنابراین در طراحی یک بروشور که هدف تبلیغاتی دارد باید دقت بسیار بالایی داشته باشید، چه در خصوص اطلاعات و عکس هایی که باید در آن به کار ببرید و چه در خصوص طرح، سایز و کیفیت کاتالوگ، باید توجه کافی داشته باشید.

در همین زمینه یکی از مواردی که اهمیت بالایی دارد، انتخاب مرکز چاپ کاتالوگ بسیار معتبر است. چنچاب به عنوان یک مرکز معتبر و حرفه ای در زمینه طراحی و تولید انواع کاتالوگ است که می توانید با مراجعه به سایت مجموعه و با استعلام قیمت چاپ کاتالوگ، محصولات مورد نظر خود را سفارش دهید